Skip to main content

Jestliže ve světě automobilů patří k nejluxusnějším značkám Ferrari či Lamborghini, ve světě koní platí, že stejně vysoce ceněni jsou arabští koně. Jejich chov začal v Arábii již před čtrnácti staletími a původ všech dnešních arabských koní se odvozuje od pěti legendárních Prorokových klisen. Čím jsou však tak výjimeční, že i dnes se jejich ceny šplhají do miliónů Eur a proč mají stále větší okruh obdivovatelů a chovatelů?

Už stavba jejich těla je výjimečná – jsou to koně drobnější, štíhlí, s nádhernou hlavou, která má tzv. štičí profil a výrazné oči dokážou člověku nahlédnout až na dno duše. S líbivým exteriérem se však pojí i nesmírně elegantní pohyb, arabský kůň v klusu doslova plave s doširoka rozevřenými nozdrami a rozevlátou hedvábnou hřívou. Díky tvrdému pouštnímu šlechtění jsou tito koně velice skromní, ale zároveň vytrvalí a oddaní svému pánovi. Ne nadarmo se říká, že arab si vybírá svého člověka a nikoli člověk araba!

Z Arabského poloostrova se toto plemeno dostalo do Evropy v době křižáckých válek a za maurských expanzí. Jeho kráse podlehli nejen mnozí králové i šlechtici, ale třeba i Napoleon Bonaparte, který se všech bitev účastnil pouze v sedle bílého araba – tím posledním byl v bitvě u Watterloo Marengo, který svého pána přežil o mnoho let. Ze současných osobností propadli jejich kráse např. manželé Wattsovi (Charlie Watts je bubeníkem Rolling Stones), zpěvák Andrea Bocelli a další. Totéž plemeno stálo u zrodu anglického plnokrevníka a používalo se k zušlechtění mnoha současných moderních plemen.

Dnes se těší ještě většímu zájmu odborné i laické veřejnosti, sportovně založení majitelé s ním soutěží ve vytrvalostních jízdách zvaných endurance, jiná chovatelská zařízení se soustředí na chov dostihových linií a další na tzv. show-koně, čili na koně vysloveně šlechtěné a trénované pro výstavy (přehlídky krásy).

Také v Česku máte možnost vidět esenci těchto nádherných koní a to v rámci dvoudenní výstavy Prague Intercup, konané v jezdecké aréně Pražské Chuchle o víkendu 18.-19.září 2021 (denně od 10:00 hod.). V sobotu budou nejprve posuzováni koně českých chovatelů a majitelů v rámci národního šampionátu a odpoledne, společně s celou nedělí pak zaberou souboje o šampionské tituly koní z celé Evropy a blízkého a středního východu. Prahu pravidelně navštěvují koně z královských stájí či stájí šejků a vládců zemí Arabského poloostrova (SAE, QAT, KSA, atd.). Čeští návštěvníci tak mají jedinečnou možnost se pokochat jejich krásou a elegancí. Doprovodný program i občerstvení bude pro všechny návštěvníky v místě připraveno po celou dobu konání akce a navíc parkování i vstup je v místě zdarma. Pravidelným partnerem akce je i náš časopis, a proto se těšíme na setkání s vámi všemi o víkendu 18.-19.září v Chuchle Aréna Praha!

ACHPAK ČR- Asociace chovatelů plnokrevných arabských koní, z.s.